9 C
Kelmė
2024 / 04 / 29

Patarimai, kaip tinkamai pasiruošti žiemos maudynėms

Ar jau skaitėte?

Lietuvoje žiemos maudynės tampa vis populiaresnės. Prieš kelias dešimtis metų maudymasis eketėje arba ledinėje jūroje buvo laikomos gydymu ir atgaiva, o šiandien tai – būdas stiprinti imunitetą ir apskritai sveikatą. Draudikai pataria, kaip pasiruošti maudynėms šaltame vandenyje, kad jos būtų saugios bei nekenksmingos sveikatai.

- Reklama -

„Pagrindinis žiemos maudynių privalumas – bendras organizmo, o ypač imuninės sistemos, stiprinimas. Manoma, kad reguliarus panirimas į ledinį vandenį apsaugo nuo ligų. Ši procedūra didina raumenų tonusą, stiprina širdies, kraujagyslių ir kvėpavimo sistemas. Dažniausiai žiemos maudynės laikomos organizmo ir viso kūno grūdinimu. Jas vis daugiau Lietuvos žmonių vadina savo pomėgiu. Vis dėlto tokios maudynės turi ir trūkumų – organizmas gali per daug atvėsti, o tuomet kyla pavojus susirgti, taip pat gali paūmėti lėtinės ligos“, – pasakoja šeimos gydytojas Julius Dabkus.

Pasak jo, vyrauja stereotipas, kad šaltis susijęs su padidėjusiu pavojumi peršalti, tačiau iš tikrųjų sveikata priklauso nuo imuninės sistemos, o ne nuo oro sąlygų.

„Ligą sukelia bakterijos, kurios suaktyvėja dėl silpno imuniteto, o šalčio poveikis, priešingai – stimuliuoja imuninę sistemą. Kad žiemos maudynės būtų saugios, reikia atsižvelgti į aplinkybes – kada, kur ir kaip maudytis“, – sako J. Dabkus.

Būtinas pasiruošimas ir atsargumas

Pagrindinis dalykas, dėl kurio sutaria nemaža dalis žiemos maudynių entuziastų – viską reikia daryti lėtai. Būtina pradėti nuo šaltų vonių, tada galima pereiti prie išsitrynimo sniegu ir apsipylimo vėsiu vandeniu bei kontrastinio dušo naudojimo. Kai laipsniškas kūno pratinimas prie šalto vandens ir ilgas buvimas šaltyje taps įprastu dalyku, galima išbandyti maudynes vandens telkiniuose. Priešingu atveju, jei kūnas nebus tam paruoštas, žema vandens temperatūra gali sukelti šoką.

Prieš panyrant į šaltą vandenį, kūnas turi būti tinkamai paruoštas. Tam puikiai tiks nedideli apšilimo pratimai. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad nusirengti reikia pamažu, darant keleto minučių pertraukas. Nusirengti būtina iš apačios į viršų – pirmiausia nusimauti kelnes, tada nusivilkti striukę, o vėliau megztinį – tai padės išvengti plaučių peršalimo.

- Reklama -
Taip pat skaitykite:  Nusilpęs imunitetas gali turėti skaudžių pasekmių: gydytoja ragina nenumoti ranka

Draudimo bendrovės „Gjensidige“ Sveikatos, kelionių ir asmens žalų skyriaus vadovė Ana Taraitienė įspėja, kad būtina laikytis tam tikrų saugumo taisyklių, maudantis eketėje.

„Prie eketės ar vandens šaltinio reikia prieiti ramiai, įlipti į jį, nedarant staigių judesių, giliai ir tolygiai kvėpuojant. Vandenyje svarbu nuolat judėti ir, jei tai pirmas kartas, vandenyje negalima būti ilgiau nei dvi minutes. Taip pat nerekomenduojama į vandenį pasinerti visa galva, nes kyla pavojus, kad kūnas atšals iki kritiškai žemos temperatūros. Rekomenduojama žiemą maudytis su kepure. Po maudynių reikia nedelsiant nusišluostyti rankšluosčiu ir apsivilkti šiltus drabužius. Kad greičiau sušiltumėte, rekomenduojama atsigerti šiltos arbatos“, – pataria „Gjensidige“ ekspertė.

Anot A. Taraitienės, su ledu reikia elgtis ypač atsargiai – juo galima stipriai įsipjauti ar susižaloti. Prieš lendant į eketę reikia įsitikinti, koks toje vietoje gylis – vandens telkinio dugnas turi būti pasiekiamas pėdomis ir gylis neturi būti didesnis nei žmogaus ūgis.

Žiemos maudynės tinka ne visiems

Nors žiemos maudynės turi daug pranašumų, jos, pasak gydytojo J. Dabkaus, tinka ne visiems. „Žiemą maudytis draudžiama žmonėms, sergantiems epilepsija, širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, hipertenzija ir hipotenzija, inkstų nepakankamumu, bei žmonėms, kenčiantiems nuo kitų rimtų sveikatos problemų. Maudytis šaltame vandenyje taip pat nerekomenduojama sergant ūmiomis kvėpavimo takų infekcijomis ir gripu bei esant aukštai kūno temperatūrai. Pirmas dalykas, kuriuo patartina pasirūpinti prieš lendant į eketę – aplankyti gydytoją, atlikti bendrą sveikatos patikrinimą ir įsitikinti, kad sveikatos būklė yra tinkama šiai veiklai“, – kalba gydytojas.

Jo teigimu, maudantis žiemą labai svarbu jausti saiką, nes maudynės šaltame vandenyje gali sukelti priklausomybę.

„Tai galima paaiškinti hormoninės sistemos veiklos ypatumais: kiekvieną kartą, kai žmogus pasineria į ledinį vandenį, jo kraujas gauna itin gausią hormonų ir adrenalino dozę, todėl kyla noras šią patirtį pakartoti. Vis dėlto svarbu žinoti, kad pernelyg dažnos ir intensyvios žiemos maudynės kelia didelį stresą antinksčiams ir tai gali neigiamai paveikti organizmo imuninę bei nervų sistemą. Optimalus žiemos maudynių režimas – ne daugiau kaip du kartai per savaitę“, – kalba šeimos gydytojas.

Taip pat skaitykite:  Pikniko atmintinė: vaistininkė pataria, kaip išvengti nemalonių skrandžio sutrikimų

Pradėti žiemos maudynes specialistai ragina su patyrusiu žmogumi, nes taip sumažėja traumų ir nelaimingų atsitikimų rizika.

Jovita Aukštuolytė Minderienė
Komunikacijos vadovė Baltijos šalims

TOP naujienos

Pastatas, buvęs cerkve, ginklų bei maisto sandėliu ir vėl tapęs bažnyčia

Pavadinimas galėtų būti klausimas kauniečiams – apie kokį šio miesto pastatą kalbame? Teisingas atsakymas – . Seniausia Kauno bažnyčia. Pastaraisiais mėnesiais ji traukė akį virš...

Lietingasis ruduo ir vandeniui atsparūs išmanieji įrenginiai: ką reikia žinoti?

Dauguma šiuolaikinių išmaniųjų telefonų ir laikrodžių yra atsparūs drėgmei – gamintojai nurodo, kad daugelis jų gali būti net nardinami po vandeniu. Tačiau technologijų ekspertai...

Artimiausiomis dienomis įsivyraus gražūs orais

Įsitvirtinusi aukšto slėgio sritis artimiausiomis dienomis dovanos gražius orus. Šiandien be lietaus. Vėjas pietų, pietryčių, 6–11 m/s. Aukščiausia temperatūra 11–16 laipsnių šilumos. Spalio 30 d. lietaus...

Kol kas daugiausiai aukų rinkiminei kampanijai surinko A. Veryga

Praėjus beveik dviem mėnesiams nuo prezidento rinkimų kampanijos starto, užsiregistravusieji kandidatai jau renka aukas. Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, kol kas pilniausia rinkimine sąskaita...

Širdies aritmija: kuo ji pavojinga ir kada kreiptis į gydytoją?

Staiga pagreitėjęs arba sulėtėjęs širdies ritmas, nereguliarūs dūžiai ir „permušimai“ – tai būsenos, kurios gali užklupti netikėtai, net kai atrodo, kad jokios sveikatos problemos nevargina. Kada dėl tokių širdies plakimo pokyčių reikėtų sunerimti? Kauno...

Horoskopai rugsėjo 1 dienai

AVINASGyvenimas praeitimi labai apsunkina judėjimą į ateitį. Neturėtumėte taip beatodairiškai atsiduoti seniai praėjusių dienų nostalgijai. Faktai ir fantazijos yra du visiškai skirtingi dalykai, ypač šiandien. 10 įdomių faktų apie loterijas Akyliausi kiemo sargai – ne senjorai Sudoku...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS