-2 C
Kelmė
2024 / 04 / 20

Kuo daugiau uždirbi – tuo didesnį stresą jauti

Ar jau skaitėte?

Draudimo bendrovės BTA Žmogiškųjų išteklių skyriaus vadovė Jevgenija Krikščiūnė.

Pagrindine Lietuvos gyventojų patiriamo streso priežastimi išlieka darbas. To nepakeitė net ir įprastą gyvenimo ritmą pavasarį smarkiai sutrikdžiusi pirmoji koronaviruso COVID-19 banga. Reprezentatyvi bendrovės „Spinter tyrimai“ apklausa atskleidė, kad beprasidedant vasarai nerimas dėl sveikatos laikėsi antrame plane, tuo tarpu finansiniai klausimai užėmė trečią vietą.

- Reklama -
 

Stresą dėl darbo patvirtino jaučiantys 43 proc., dėl sveikatos – 41 proc., o dėl finansų – 40 proc. šalies gyventojų. Streso šaltinius periodiškai tiriančios draudimo bendrovės BTA Žmogiškųjų išteklių skyriaus vadovė Jevgenija Krikščiūnė atkreipia dėmesį, kad stresas dėl darbo išlaiko lyderio poziciją nepaisant susiklosčiusių ekstremalių aplinkybių.

„Per pastaruosius keletą metų didžiausius streso šaltinius bandėme aiškintis ir siekdami palyginti skirtingas veiklas, pavyzdžiui, nemaloniomis ar pavojingomis situacijomis pasižymintį vairavimą, ir peržvelgdami privataus sveikatos draudimo krepšelių išlaidas, kurių žymią dalį užima skausmui malšinti, nerimui bei stresui mažinti skirti medikamentai. Net koronaviruso pandemija darbo iš pirmosios vietos neišstūmė ir tai nenuostabu. Darbas daugumai žmonių yra asmeninės gerovės bei stabilumo užtikrinimo pagrindas“, – sako J. Krikščiūnė.

Į stresą dėl darbo labiausiai panirę vadovai

Apklausa parodė, kad kuo daugiau profesinių atsakomybių turi žmonės ir kuo aukštesnes pajamas gauna, tuo streso dėl darbo jie patiria daugiau.

Vertinant pagrindinį užsiėmimą, darbo sukeliamą stresą paminėjo net 73 proc. vadovų ir tai buvo apklausos metu užfiksuotas aukščiausias rodiklis. Darbo keliamas stresas kankino 58 proc. specialistų ir tarnautojų, taip pat 53 proc. darbininkų ir techninių darbuotojų. Mažiausiai darbo keliami rūpesčiai kamavo pensinį amžių pasiekusius gyventojus ir namų šeimininkes – po 7 proc.

- Reklama -

„Daug dėmesio skiriant darbuotojų savijautai ir motyvacinėms priemonėms reikėtų neužmiršti savimi pasirūpinti ir tiems, kuriems tenka didžiausia atsakomybė ir pareiga priimti esminius sprendimus. Verslo procesai, darbo formos nuolat keičiasi, iššūkiai yra dinamiški ir kartais reikalaujantys tikrai nelengvų sprendimų“, – teigia J. Krikščiūnė.

Taip pat skaitykite:  Augalinė mityba tampa vis populiaresnė ir Lietuvoje: auga veganiškų produktų paklausa

Kuo didesnės gaunamos pajamos, tuo aukštesnis darbo rūpesčių sukeliamo streso lygis. Iki 300 eurų vienam šeimos nariui gaunantieji streso dėl darbo patiria mažiau (32 proc.), palyginti su tais, kurių pajamos viršija 700 eurų (63 proc.).

Problemų taikinyje – darbingo amžiaus žmonės

Remiantis tyrimo duomenimis, darbo keliami rūpesčiai mažiau liečia labai jaunus (30 proc.) arba jau prie pensinio amžiaus artėjančius žmones bei senjorus (24 proc.). Tuo tarpu net kas antras 26-55 metų Lietuvos gyventojas pripažino, kad patiria įtampą dėl darbo.

„Laikui bėgant tai reiškia pablogėjusią savijautą, sveikatą, motyvacijos trūkumą, mažiau efektyvų ir našų darbą. Darbo sukeliamas stresas įvairių šalių ekonomikoms kasmet kainuoja šimtus milijonų eurų, todėl darbdavio atsakomybė ir vaidmuo gerinant darbo aplinką bei atsižvelgiant į darbuotojų poreikius, yra kaip niekad svarbūs“, – dėmesį atkreipia specialistė.

Visiškai stresui atsparių žmonių yra mažai. Vos 7 proc. visų respondentų tikino, kad nėra tokių rūpesčių, kurie jiems keltų stresą.

Reprezentatyvi Lietuvos gyventojų apklausa vyko gegužės 18-27 dienomis. Joje dalyvavo 1012 respondentų nuo 18 iki 75 metų amžiaus.

Boris Kuzmas
Marketingo ir viešųjų ryšių skyriaus vadovas
AAS „BTA Baltic Insurance Company“ filialas Lietuvoje

TOP naujienos

„Lidl Lietuva“ plečiasi: renkama komanda naujai parduotuvei Molėtuose

„Lidl Lietuva“ tęsia plėtrą ir buria komandą naujai parduotuvei Molėtuose. Kandidatams įmonė siūlo didžiausią vidutinį darbo užmokestį tarp maisto produktais prekiaujančių didžiųjų šalies prekybos...

ORAI: Šiandien daug kur numatomas trumpas, daugiausia nedidelis lietus, galima perkūnija

Šiandien daug kur numatomas trumpas, daugiausia nedidelis lietus, galima perkūnija. Vėjas pietvakarių, 8–13 m/s. Aukščiausia temperatūra 11–16, vakariniame šalies pakraštyje 7–10 laipsnių šilumos. Sekmadienio naktį...

Mitybos specialistė pataria, kaip susidaryti valgymo režimą

Moksliniame žurnale „Nutrients“ paviešintos klinikinės studijos, atliktos po pirmosios karantino bangos, rodo, jog kilus pandemijai vidutiniškai žmonių kūno masė padidėjo 2-6 kg. Tam, kad...

Šiltnamio enciklopedija: patarimai, kaip tinkamai pasiruošti šiltajam sezonui

Sparčiai artėjantis pavasaris ir vis dažniau pasirodanti saulė primena apie pasiruošimą kasmetiniams sodiniams šiltnamyje ir darže. Neretai kyla klausimas, kaip tinkamai paruošti dirvą ir...

Vasario 25-oji, ketvirtadienis

Vasario 25-oji, ketvirtadienis, 9 savaitė. Saulė teka 7.18 val., leidžiasi 17.47 val. Dienos ilgumas 10.29 val. Mėnulis (priešpilnis). Vardadieniai: Alma, Margiris, Notangas, Rasa, Regimantas, Valdonė, Viktoras. Orai šiandien: Šiandien Lietuvoje žymesnio lietaus nenumatoma. Kai kur rūkas. Aukščiausia temperatūra 6–11, šalies...

Valstybinė mokesčių inspekcija pati primis apie nesumokėtus mokesčius

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad šiandien pradeda siųsti priminimus gyventojams, deklaravusiems pajamas, tačiau laiku nesumokėjusiems deklaruoto mokėtino gyventojų pajamų mokesčio (GPM). Artimiausiomis dienomis priminimus gaus daugiau nei 55 tūkst. gyventojų, kurie yra nesumokėję...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS