15 C
Kelmė
2024 / 03 / 28

Madingoji kombučia: fermentuotas gėrimas, kuriuo vertėtų mėgautis saikingai (išskirtinės sriubos receptas)

Ar jau skaitėte?

Fermentuotam gėrimui, kurio tėvyne laikoma Kinija, jau tūkstančiai metų, bet populiariu Europoje jis tapo palyginti neseniai. Ne vienas prisimena, kaip vaikystėje „arbatos grybu“ vadinta kombučia dalindavosi giminės ir pažįstami, gamindavę gėrimą namie, nes iš lūpų į lūpas sklisdavo informacija apie jo naudą sveikatai. Dabar gaivaus vaisių skonio kombučios jau galima rasti ir prekybos centruose. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė pažymi, kad šis gėrimas pirmiausia vertinamas dėl probiotikų, gerųjų bakterijų, kurios palaiko žarnyno mikrobiotos sveikatą. „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva teigia, kad kombučia vis populiarėja – pirkėjai yra linkę išbandyti naujoves.

- Reklama -

Kombučia išgyvena renesansą

Ji gaminama į juodąją arba žaliąją arbatą pridedant tam tikrų bakterijų, simbiotinių kultūrų, mielių ir cukraus bei paliekant maždaug savaitei fermentuotis: proceso metu ant skysčio paviršiaus susiformuoja grybą primenanti plėvelė, todėl gėrimas dar vadinamas „arbatos grybu“.

Pasak gydytojos dietologės dr.Editos Gavelienės, kombučia Lietuvoje buvo populiari ir maždaug prieš 30 metų: tada ji buvo gaminama tik namuose. Dabar kombučia vėl populiarumo viršūnėje, ne taip seniai ji pradėta gaminti ir pramoniniu būdu. „Fermentacijos metu susiformavusio arbatos grybo sudėtyje yra mieliagrybių, kitų grybų kultūrų, bet daugiausia acto rūgštį gaminančių bakterijų.

Kombučia vertinama pirmiausia dėl žarnyno sveikatai naudingų probiotikų, taip pat gėrime išlieka ir arbatose randami polifenoliai. Joje gali būti šiek tiek amino rūgščių, tokių mineralinių medžiagų kaip manganas, cinkas, varis, truputis vitamino C, šiek tiek B grupės vitaminų. Iš tiesų tai yra maistingas gėrimas: nedideliame gėrimo kiekyje yra nemažas kiekis įvairiausių žmogaus sveikatai reikalingų maistinių medžiagų,“ – teigia E. Gavelienė.

Atsargiai vartoti turėtų nėščios ir žindančios moterys

Nors kombučia nėra alkoholinis gėrimas, šiek tiek alkoholio jame gali būti, ypač namuose gamintame, jei jis dar perfermentuojamas. „Mokslinėje literatūroje daug diskutuojama, ar saugu kombučią vartoti nėščiosioms, žindančioms moterims ir vaikams, nes nors ir nedaug, alkoholio šiame gėrime gali būti, nes tai yra fermentuotas gėrimas. Pirktinėje kombučioje alkoholio yra mažiau nei pusė procento, bet jei „arbatos grybas“ gaminamas namie, jo gali būti iki 3 procentų, tad rizikas reikėtų įsivertinti.

Taip pat skaitykite:  Spalvingos ir gardžios salotos su rudaisiais ryžiais, špinatais ir feta

Tai yra ir organinių rūgščių turintis gėrimas, todėl žmonės, varginami virškinimo sistemos sutrikimų, turėtų atsargiai išbandyti, ar jiems jis tinka. Reikia neužmiršti, kad be visų naudų, kombučia vis dėlto yra saldi. Priklausomai nuo gamybos technologijos, gėrime yra mažiau ar daugiau angliavandenių, tad verta paskaityti etiketes ir rinktis tokį, kuriame mažiau pridėtinio cukraus. Be to, tai nėra arbata, kurią galima gerti stiklinėmis, o fermentuotas gėrimas, skirtas ne skysčių balanso užtikrinimui, o organizmo papildymui probiotikais. Todėl optimaliausia būtų išgerti jo ne daugiau kaip 1-2 stiklines, ir tai ne kasdien, geriausia pirmoje dienos pusėje – dėl kofeino likučių iš arbatžolių.

- Reklama -

Gaivų fermentuotą gėrimą atranda vis daugiau pirkėjų

Pasak „Rimi“ komercijos operacijų vadovės Olgos Suchočevos, kombučia yra išties populiarus gėrimas – pirkėjai vis bando naujus jo skonius, nors nepamiršta tradicinių receptūrų. „Savo asortimente turime tiek Lietuvos, tiek užsienio gamintojų: Latvijos, Čekijos, Portugalijos kombučios, kuri žavi skonių įvairove: gėrimai gardinami įvairių vaisių: vyšnių, granatų, ananasų, apelsinų, laimų sultimis. Galima rinktis ekologišką, tradicinio skonio kombučią arba mėgautis gėrimu su pikantiškais priedais: imbieru, muskatu, net ąžuolo žieve, įvairiomis žolelėmis. Šiuo metu*kai kuriems gėrimams taikomos palankios nuolaidos, tad verta jų nusipirkti daugiau, tuo labiau, kad šaldytuve (temperatūroje nuo 2 iki 6 laipsnių) juos galima išlaikyti ilgiau,“ – pataria O. Suchočeva.

Daugelis pirkėjų dabar gerai apgalvoja, kokios maisto prekės būtinos šeimai ir kur geriau pataupyti. O. Suchočeva pataria, kad daugiausia galima sutaupyti planuojant savaitės maisto meniu iš anksto. „Verta pasidomėti šiuo metu galiojančiais ypatingais pasiūlymais, nuolaidomis ir apgalvoti, kokių pirkinių jums reikia. „Rimi.lt“programėlėje rasite visą svarbiausią informaciją ir galėsite pasiruošti produktų sąrašą, atsižvelgdami į nuolaidas. Be to, yra galimybė ne tik apsilankyti fizinėse parduotuvėse, bet taip pat apsipirkti internetu: tada sugaištama dar mažiau laiko, suteikiama galimybė pasinaudoti įvairiais išskirtiniais pasiūlymais,“ – primena komercijos operacijų vadovė.

Taip pat skaitykite:  Šis karštas gėrimas šaltais vakarais – skaniau už arbatą: prireiks tik obuolių sulčių ir cinamono

„Rimi“ kulinarijos technologai siūlo kombučią panaudoti ne tik norint atsigaivinti, bet ir gaminant kasdienius patiekalus: išsivirkite sriubą, kuri tikrai pakerės įsimintinu skoniu!

Trinta sriuba su kombučia

Patiekalui reikės:

  • 370 ml kombučios;
  • 5 šaukštų sviesto;
  • 1 puodelio smulkiai supjaustytų morkų;
  • 1 puodelio smulkiai supjautytų porų;
  • 1/4 puodelio miltų;
  • 3 1/2 puodelio pieno;
  • 2 1/2 šaukšto Dižono garstyčių;
  • 250 g tarkuoto čederio sūrio;
  • druskos, pipirų pagal skonį.

Kaip gaminti:

1. Dideliame puode ant vidutinės ugnies ištirpinkite sviestą.

2. Sudėkite morkas ir porus.

3. Pagal skonį daržoves pagardinkite žiupsneliu druskos ir juodųjų pipirų. Išmaišykite ir troškinkite, kol jos suminkštės (apie 8 minutes).

4. Lėtai suberkite miltus ir maišydami dar pavirkite apie 2 minutes.

5. Nuolat maišydami, lėtai supilkite pieną.

6. Padidinkite kaitrą iki vidutinės ir, nuolat plakdami, supilkite kombučią ir garstyčias, palaukite, kol užvirs.

7. Sumažinkite ugnį iki silpnos virimo temperatūros ir plakite, kol padažas taps kreminės konsistencijos ir sutirštės.

8. Nuimkite puodą nuo ugnies. Atsargiai, po šaukštą, įmaišykite sūrį, kol jis išsilydys ir susijungs su skysčio mase.

9. Pagal skonį pagardinkite sriubą druska ir pipirais. Patiekdami galite užberti šviežio čederio sūrio ir duonos traškučių.

Skanaus!

* Šios produktų kainos užfiksuotos vasario 21 d. e.parduotuvėje „Rimi.lt“.

Živilė Karevaitė

TOP naujienos

Horoskopai vasario 21 dienai

AVINASVisą savo laiką ir jėgas skirkite darbo ir karjeros reikalams, net jei dėl to ir grėstų konfliktas su sutuoktiniu. Juk žinote, kad galų gale...

M. Linkytė: Dideli pokyčiai prasideda nuo mažų žingsnių

Atlikėja ir dainų autorė Monika Linkytė sako, kad muzika yra jos asmenybės dalis, kuri lydi ją visą gyvenimą. Tačiau ne gauti muzikiniai apdovanojimai jai...

Kaip išsirinkti dantis implantuojantį gydytoją?

Dantų netekimas yra rimta sveikatos problema, o tyrimas atskleidė, kad pusei lietuvių trūksta vieno ar daugiau dantų. Su tokia bėda susidūrusieji ieško patikimo odontologo,...

Savo pirtyje konflikto metu vyras ėmė šaudyti iš pistoleto

Naktį į sekmadienį Šalčininkų rajone konflikto metu vyras, kaip įtariama, du kartus iššovė iš pistoleto, pranešė Policijos departamentas. Teisėsaugos duomenimis, sekmadienio naktį, apie 1.15 val.,...

Šiandien vietomis, daugiausia šiaurės rytiniuose rajonuose, numatomas nedidelis lietus, dulksna

Šiandien vietomis, daugiausia šiaurės rytiniuose rajonuose, numatomas nedidelis lietus, dulksna. Kai kur rūkas, rytą ir vakare plikledis. Pūs stiprokas pietvakarių, pietų vėjas. Aukščiausia temperatūra 1–4 laipsniai šilumos. Sausio 22-os naktį be žymesnių kritulių, dieną vietomis...

Astrologinė prognozė kitai savaitei, sausio 15–21 dienoms

AVINAS Savaitės pradžioje galite turėti svarbių reikalų su ligoninėmis, meno, labdaros ar socialinėmis institucijomis. Pasisaugokite traumų ir sukčių. Nebūkite pernelyg kritiški tiems, kurie nespėja koja kojon su jumis. Savaitės viduryje tam tikri įvykiai gali paveikti...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS