14.4 C
Kelmė
2025 / 06 / 21

Pritrynė kojas? Vaistininkė atskleidė, ko turėtumėte imtis

Ar jau skaitėte?

Pavasarį džiuginant geriems orams, natūraliai daugiau laiko skiriame fiziniam aktyvumui, o sunkią avalynę iškeičiame į lengvesnę. Deja, seniai nešiota ar visiškai nauja avalynė ne visada būna patogi, o daugiau vaikštant, ypač nemūvint kojinių ar daugiau prakaituojant, galime susidurti su skausmingomis pūslėmis ant kulnų, pėdų ar kojų pirštų. Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Reda Pilkytė-Klimienė dalijasi patarimais, kaip greičiau išgydyti pažeistas vietas ir sumažinti randų susidarymo tikimybę.

- Reklama -

Pirmoji pagalba pritrynus kojas

Sunkesnę avalynę pakeitus į įsispiriamus batelius, aulinukus, sportbačius ar kitą lengvesnį apavą, po ilgesnių pasivaikščiojimų gali atsirasti skausmingos pūslės. Vaistininkė R. Pilkytė-Klimienė paaiškina, jog ši problema kyla, kai viršutinis odos sluoksnis ilgą laiką būna spaudžiamas ar trinamas. Dėl nuolatinės trinties jis išsitampo ir atsiskiria nuo gilesnio odos sluoksnio, o tarp jų susiformuoja limfos skysčio pripildytas burbulas.

Kojos su sportbačiais žaliame pajūrio take pavasarį.
Pavasarį atsinaujinus takams ir orui sušilus, daugelis poilsiautojų pajūryje pasineria į ilgesnius pasivaikščiojimus – deja, nauji batai gali baigtis skausmingais nutrynimais. Nuotraukos autorė: Anna Nekrashevich (Pexels)

Vaistininkė sako, kad pūslių susidarymą gali lemti daugybė skirtingų priežasčių: plokščiapėdystė, pėdų deformacijos, nepatogi avalynė, didelis fizinis krūvis, stiprus kojų prakaitavimas ir pan.

„Vos tik pajutus trynimą ar dilgčiojimą, patarčiau ant pažeistos vietos iš karto užsiklijuoti pleistrą, nes tai gali padėti išvengti pūslės susidarymo. Jei pūslės dar nėra, galima rinktis įprastą pleistrą, tačiau šiek tiek didesnį, kad jautriausias odos plotas būtų visiškai uždengtas ir taip apsisaugotume nuo galimų infekcijų.

Jei pūslė visgi spėjo susiformuoti, ją ir odą aplink reikėtų dezinfekuoti ir apsaugoti nuo tolimesnės pažaidos. Dezinfekcijai galima naudoti specialius antiseptinius purškalus, plaunamuosius tirpalus, vandenilio peroksidą, tačiau būtina perskaityti kiekvieno produkto aprašymą ir naudojimosi instrukcijas. Pastebėjus, kad žaizda negyja, tapo pūlinga, itin jautri ar pakeitė spalvą – rekomenduojama pasitarti su gydytoju ar vaistininku“, – sako R. Pilkytė-Klimienė.

Ko geriau nedaryti?

Anot vaistininkės R. Pilkytės-Klimienės, nemažai pacientų teiraujasi, ar atsiradusią pūslę galima pradurti, išspausti ar kitaip pašalinti susikaupusį skystį. Deja, šie veiksmai gali tik pabloginti situaciją – didėja ne tik infekcijos, bet ir gilesnių audinių pažeidimo pavojus, kas lemia ir didesnę rando susidarymo riziką.

- Reklama -

„Vaistinėse galima rasti daugybę tepalų bei pleistrų su skirtingomis veikliosiomis medžiagomis, kurios padės greitai ir efektyviai išgydyti nutrynimus, pūsleles ir žaizdeles, taip pat apsaugant jas nuo infekcijų. Svarbu atsiminti, kad ne visi nutrynimai yra vienodi, todėl ir gydymui naudojamos priemonės būna parenkamos individualiai, atsižvelgiant į pažeistos vietos plotą, atviras žaizdos vietas, infekcijų riziką. Susidūrus su situacija, kada neaišku kaip gydyti pažeistą vietą arba ji kelią didelį diskomfortą, patarčiau pasikonsultuoti su gydytoju ar vaistininku“, – sako „Camelia“ vaistininkė.

Svarbiausia pažeistą vietą laikyti sausai ir švariai, kuo mažiau ją liesti, krapštyti ar bandyti nuplėšti odeles. Kurį laiką taip pat rekomenduojama vengti siauros avalynės, o avimus batus – dezinfekuoti, sumažinti fizinę apkrovą kojoms, neiti ilgų atstumų pėstute, stengtis neprispausti pažeistos vietos. Anot vaistininkės, įprastai pritrintos vietos gyja apie savaitę, tačiau gijimą galima paskatinti naudojant silikoninį pleistrą, jį ant žaizdos laikant keletą dienų. Toks pleistras skatina spartesnį naujų odos ląstelių formavimąsi pažeistoje vietoje, sumažina perštėjimą, drėkina ir apsaugo nuo infekcijų bei įvairių dirgiklių.

Išvengti randų – įmanoma

Jei pažeistas didelis odos plotas, o žaizda – gana gili ir sunkiai gyja, kyla rando susidarymo rizika. Vaistininkė R. Pilkytė-Klimienė paaiškina, kad besiformuojantys randai dažniausiai būna neelastingi ir kieti, todėl žmogus gali jausti nemalonų tempimą. Rausva naujo rando spalva atsiranda dėl susidariusių smulkių kraujagyslių. Vėliau, bėgant laikui, raudonumas pradeda blukti.

„Siekiant, kad randas būtų kuo mažiau matomas, labai svarbu kasdien jį tepti drėkinamuoju ir minkštinamuoju kremu, kuris maitintų randinį audinį. Kremo sudėtyje reikėtų ieškoti šlapalo, vitaminų A, E, hialurono rūgšties bei natūralių aliejų. Šios veikliosios medžiagos padės efektyviai drėkinti odą, pagreitins ląstelių atsinaujinimą ir suminkštins sukietėjusias vietas“, – pataria vaistininkė.

TOP naujienos

ORAI: Sekmadieniui daug kur lietus, vietomis smarkus

Šiandien Lietuvoje daug kur lietus, vietomis, daugiausia Pietryčių Lietuvoje, smarkus. Kai kur rūkas. Vėjas besikeičiančios krypties, 5–10 m/s. Aukščiausia temperatūra 7–12 laipsnių šilumos. Pirmadienio naktį...

Darbo užmokestis 2022 metais: ką svarbu žinoti dirbantiesiems?

2022 metais rekordiškai, beveik 14 proc., didės minimali mėnesinė alga, ūgtels bazinis pareiginės algos dydis, mažiausiai uždirbančių biudžetinių įstaigų darbuotojų atlyginimai kils bent 100...

Astrologinė prognozė gruodžio 28-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Kelyje ir šiandien nesaugu, o įprastoje aplinkoje – gana miela. Labiau tiktų dirbti namuose nei kur nors skubėti, lėkti. Jei neleisite sau tinginiauti,...

Bardas Kazimieras Jakutis: „Norėjosi laužyti tėvų sukurtas taisykles“

„Kai visas savo kaukes nusiimi pats – tada esantiems šalia tavęs lengviau nusiimti savąsias“, – sako muzikantas, bardas Kazimieras Jakutis. Po pandemijos metų dainų...

„Iki“ pataria: tik 15 minučių, ir jūsų mėsos patiekalai bus dar skanesni – išnaudokite...

Tiems, kas ilgisi vasarinės uogų gausos, nusiminti neverta – spanguolių sezonas jau pačiame gražume. Šios nedidelės raudonos uogos yra pigus vertingų medžiagų užtaisas, o...

Sausio 27-oji: vardadieniai

Sausio 27-oji – Tarptautinė holokausto aukų atminimo diena. Sausio dvidešimt septintoji, šeštadienis, (šeštoji 4-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 338 dienos. Savo vardadienius šiandien...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS