11 C
Kelmė
2024 / 03 / 29

Temperatūros svarba miegui – kaip atvėsinti kūną naktimis?

Ar jau skaitėte?

Įvairių tyrimų ir stebėjimų dėka šiandien žinome, kad mūsų miegui įtaką daro daugybė įvairių vidinių bei išorinių veiksnių. Tai – teisingas miego ritmas, miegojimo ciklai, čiužinys ir net miegamojo aplinka. Vis dėlto, veiksnys, kurį savo kūnų jaučiame ir identifikuoti galime kiekvienas yra temperatūra. Esant normaliai kūno ir aplinkos temperatūrai, užmigti mums yra lengviau, o miegas išlieka kokybiškas. Vis dėlto oro sąlygų ar nuo mūsų nepriklausančio centrinio šildymo reguliuoti negalime. Sekinant aukštai oro temperatūrai, labai svarbu žinoti atsakymą į klausimą – kaip teisingai atvėsinti kūną?

- Reklama -

Normali kūno temperatūra – kokia ji?

Jei paklaustumėme, kokia yra normali kūno temperatūra, turbūt kiekvienas nesudvejojęs atsakytų – 36,6°C. Vis dėlto, šis skaičius gali varijuoti priklausomai nuo įvairių vidinių ir išorinių veiksnių. Pavyzdžiui, žmogaus medžiagų apykaitos greičio, fizinio aktyvumo, amžiaus, lyties, dienos ir metų laiko. Jei temperatūra svyruoja nuo 36,2°C iki 37,5°C, greičiausiai jokios ligos jūsų neužklupo, o tik patiriate natūralų temperatūrų svyravimą. Tačiau, jei kūno temperatūra yra aukštesnė arba žemenė, vertėtų atkreipti dėmesį į savo sveikatos būklę.

Optimali kambario temperatūra miego metu

Kūno ir aplinkos temperatūra daro įtaką mūsų miego kokybei ir užmigimo laikui. Vakare mūsų kūno temperatūra ima žemėti ir veikia tarsi signalas kūnui pradėti gaminti miego hormoną melatoniną. Atitinkamai, jei kambaryje mūsų kūnui bus per karšta, užmigti taps itin sunku.

Jei miegamajame jausimės tarsi šaldytuve, mūsų organizmas energiją skirs kūno šilumai palaikyti, o ne kokybiškam miegui užtikrinti. Optimali kambario temperatūra turėtų siekti 15–21°C, o tinkamos kambario ir kūno temperatūros balansas ne tik gerins gilaus miego kokybę, bet ir skatins medžiagų apykaitą.

- Reklama -

Atvėsinti kūną padeda ne tik kondicionierius

Taip pat skaitykite:  Tarptautinę miego dieną minint – 5 produktai, pagerinsiantys miego kokybę

Turbūt niekas nepaneigs, kad kondicionierius – tikras išsigelbėjimas karščiu alsuojančiomis vasaros dienomis ir naktimis. Vis dėlto, kondicionavimo įranga prieinama ne kiekvienam, o kartu – kelia riziką susirgti peršalimo ligomis. „Gero miego klubo” ambasadoriai dalinasi paprastais, tačiau veiksmingais patarimais, kaip atvėsinti kūną miegant karštoje aplinkoje.

Rinkitės natūralią patalynę.

Sintetinės medžiagos audiniai neleidžia odai kvėpuoti, skatina prakaitavimą. Tuo tarpu natūralios medžiagos patalynė išsiskiria pralaidumu orui, todėl miegant oda gali laisvai kvėpuoti, prakaitas ne tik nesikaupia po antklode, bet ir lengvai išgaruoja. Puikus pasirinkimas karštoms vasaros naktims ar stipriai prišildytame kambaryje – perkelio arba lino patalynė. Šios medžiagos yra išskirtinai lengvos ir pralaidžios orui.

Sudrėkinkite paklodę

Ar esate girdėję apie Egipto metodą? Egiptiečiai bandydami ištverti karštį, sugalvojo pačių įvairiausių priemonių, kaip atsivėsinti kaitriomis vasaros naktimis. Egipto metodas – tai kūno atvėsinimo būdas, kai sudrėkinta paklodė yra naudojama kaip antklodė.

Vakare išgerkite vandens

Visi vieningai sutariame, kad vandenį gerti sveika. Vis dėlto, mokslininkų, gydytojų bei dietologų nuomonės išsiskiria, kai pradedama kalbėti apie tinkamiausią laiką jam gerti. Vieni teigia, kad prieš miegą išgėrus vandens, kitą rytą prabusime paburkusiais paakiais. Kiti – jog vandens stiklinė prieš miegą ne tik numalšins troškulį, bet ir iš organizmo išvalys per dieną susikaupusius toksinus, padės subalansuoti energijos lygį, leisiantį mums greičiau atsipalaiduoti ir užmigti. Visuomet svarbu jausti balansą, tačiau viena stiklinė vandens tikrai suteiks daugiau naudos nei žalos.

Prauskitės drungnu vandeniu

Vienas iš populiariausių būdų atsigaivinti vasarą – šaltas dušas. Visgi, šis būdas nėra pats efektyviausias, kadangi greitai atšaldžius kūną, mūsų organizmas norės atstatyti nukritusią temperatūrą. Prausiantis drungnu vandeniu, jūs šiek tiek atšaldysite kūną, tačiau ne tiek daug, kad organizmas pradėtų jį šildyti.

Taip pat skaitykite:  10 tūkst. žingsnių per dieną – daug ar mažai? Kineziterapeutė pasakoja, kaip vaikščioti nekenkiant savo sveikatai

Vakare nesportuokite

Užplūdus karščio bangai mes tampame tingesni, apatiškesni, didžiausias noras – gulėti ir nieko neveikti. Neretai vakare, nukritus termometro stulpeliui, atsigauname ir prisimename sportą. Nors sportas miego kokybei turi teigiamą įtaką, tačiau po intensyvios treniruotės kūno temperatūra bus pakilusi dar kelias valandas ir greitai užmigti nepavyks. Šiltuoju metu laiku, arba žiemą gyvenant būste, kuriame temperatūra yra labai aukšta, sportui rekomenduojama rinktis ankstyvus rytus. Tokiu metu dar nebus per daug karšta, o energijos pasikrausite visai dienai.

Išjunkite elektroninius prietaisus

Eidami miegoti iš elektros lizdų išjunkite visus miegamajame kambaryje esančius elektronikos prietaisus. Žinoma, vienas įjungtas kištukas neišskiria daug šilumos, tačiau jei paliksite įjungę kelis prietaisus – temperatūra kambaryje gali šiek tiek pakilti ir sukelti dar didesnį diskomfortą.

Atvėsinkite pėdas

Kojų pėdose bei pirštuose yra daug nervinių taškų, kurie atsakingi už įvairius procesus mūsų organizme. Dėl šios priežasties prieš einant miegoti rekomenduojame atšaldyti kojas. Pats paprasčiausias būdas – pamirkyti jas šaltame vandenyje.

Kokybiškas miegas karštose oro sąlygose

Nesvarbu, ar už lango vasaros karštis, ar žiema ir nuo jūsų nepriklausantis centrinis šildymas, užklupus karščio bangai – nepasiduokite. „Gero miego klubo” ambasadoriai ragina kiekvieną vakarą ieškoti sprendimų, padėsiančių susikurti sąlygas idealiam poilsiui. Tik kokybiškai išsimiegoję galime būti energingi, žvalūs ir kupini naujų idėjų!

Diana Darčianovaitė
„Gero miego klubas”

TOP naujienos

Pažinčių tarnybos įkūrėja: vyrai nori gražių moterų, bet įvertina, ar gali sau leisti

Šeimos psichologei ir santykių ekspertei Vilmai Šiaučiūnienei dėkingais jaučiasi didelis būrys lietuvių, kuriems ji padėjo susipažinti ir sukurti santykius. Jau 12 metų pasitelkdama veidotyrą...

Jurbarko policija „primynė uodegą“ Lietuvos parduotuvėse galimai vagiliaujantiems uteniškiams

Vakar Marijampolės apskr. VPK Jurbarko r. PK pareigūnai „primynė uodegą“ asmenims, ne tik Jurbarke, bet ir kituose Lietuvos miestuose įsigudrinusiems vogti alkoholį iš viršutinių...

Vasario 8-oji: vardadieniai

Vasario aštuntoji, ketvirtadienis, (ketvirtoji 6-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 326 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Daugvilas, Daugvina, Daugvinas, Daugvilė, Dromantas, Honorata, Saliamonas,...

Maudymosi sezono metu švariausias maudyklų vanduo buvo ne mūsų rajone

Visą maudymosi sezoną stebėjus šalies maudyklų vandens kokybę, Telšių apskrityje esančiose maudymosi vietose nė karto neužfiksuota trumpalaikės taršos atvejų, teigia Higienos institutas. Anot jo, šį...

Vaikštome ir taupome: „Iki“ pirkėjai į nuolaidas vaisiams ir daržovėms pernai iškeitė 1,4 mlrd....

Prekybos tinklo „Iki“ ir mobiliosios programėlės #walk15 iniciatyva – žingsniuojant gauti nuolaidą vaisiams bei daržovėms – nuo pat starto pradžios sulaukė didelio „Iki“ pirkėjų susidomėjimo. Skaičiuojama, kad per 2022-uosius „Iki“ kasose buvo iškeista beveik...

Ekspertė atsakė, ar jums vasarą tikrai reikia dar vienos naujos suknelės

Šią vasarą norint atrodyti stilingai nebūtina savo drabužių spintos papildyti dar viena nauja suknele. „Nors spintoje kabo keliolika suknelių, parduotuvių lentynoms lūžtant nuo vis naujų sezoninių prekių, lengva pasiduoti pagundai įsigyti dar vieną. Atsispirti...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS