12 C
Kelmė
2024 / 10 / 11

Tyrimas: seniems telefonams ir kompiuteriams kaupti užleidžiame namus

Ar jau skaitėte?

Mobiliojo telefono kaip ryšio priemonės praktinę naudą žino visi, tačiau atsisveikinti su nebeveikiančiu ar  nebereikalingu įrenginiu, deja, pavyksta ne kiekvienam. EPA inicijuotas Lietuvos gyventojų elgsenos tyrimas atskleidė, kad 74 proc. respondentų turi nenaudojamų telefonų, iš kurių 15 procentų – 4 ar net daugiau. 

- Reklama -

Įprotį kaupti nereikalingus prietaisus atskleidė ne vien tyrimas

„Minimalus atliekų surinkimo lygis per metus mūsų šalyje yra 65 proc. elektros ir elektroninės įrangos, kuri buvo pateikta per ankstesnius praėjusius metus. Deja, nepaisant įvairiausių edukacinių projektų ir gerai išvystytos tokių atliekų surinkimo infrastruktūros, daugelyje šalių šių užduočių įvykdyti nepavyksta. Priežasčių yra ne viena, o vieną jų – nenaudojamų prietaisų kaupimą namuose – atskleidžia tiek ankstesni, tiek iš pats naujausias gyventojų elgsenos tyrimas“, – sako EPA vadovas Linas Ivanauskas.

Liepos mėnesį vykusios akcijos metu surinkta 5500 telefonų ir išdalinta lygiai tiek pat kuponų, kuriuos galima iškeisti į kino seansus „Forum Cinemas“ kino teatruose visoje Lietuvoje. Iliustracinė nuotrauka.

Pasak jo, dėl gyventojų įpročio kaupti namuose nenaudojamus telefonus EPA  inicijavo liepos mėnesį vykusią akciją „Keisk telefoną į kino kuponą“. Ji paskatino šalies gyventojus pasirausti po stalčius ir atsisveikinti su metų metus ten gulinčiais senais telefonais. Akcijos metu surinkta 5500 telefonų ir išdalinta lygiai tiek pat kuponų, kuriuos galima iškeisti į kino seansus „Forum Cinemas“ kino teatruose visoje Lietuvoje. 

Pasak L. Ivanausko, akcija irgi parodė, kad labai daug namuose kaupiamų elektronikos prietaisų yra tikrai nereikalingi.

5 metus ir daugiau nebenaudojamas telefonas laukia… skambučio?

Nors EPA nuolatos edukuoja visuomenę apie elektronikos atliekų surinkimo ir perdirbimo svarbą, taip pat primena ir tai, kas nutinka, jei tinkamai nepasirūpiname elektronikos atliekomis, tačiau, deja, ne visiems gyventojams tai yra pakankama paskata. 

„Regis, kol atliekos neskleidžia blogo kvapo, tol mes jų neidentifikuojame kaip atliekų“, – sako EPA vadovas Linas Ivanauskas. Juk esą kur kas lengviau atsisveikiname su komunalinėmis atliekomis.

- Reklama -

Naujausias EPA inicijuotas gyventojų elgsenos tyrimas atskleidė, kad kai kurias atvejais net 5 metus ir daugiau nebenaudojami telefonai dulka mūsų lentynose, užsiguli stalčiuose. Panašiai elgiamasi ir su nebenaudojamais kompiuteriais. Net 41 procentas apklausos dalyvių teigė namuose turintys 1–2 nenaudojamus kompiuterius., o 7 procentai tokių turi net 3ir daugiau. Ir visi šie prietaisai tiesiog užima vietą mūsų namuose, lyg lauktų geresnių laikų, nors, kaip žinome, nenaudojama elektronika palaipsniui ne tik technologiškai pasensta ir jos funcionalumai nebetenkina poreikių, bet ji dar tampa pavojinga atlieka. 

EPA nuolat primena gyventojams, kad iš ne vietoje išmestų, paliktų, mechaniškai pažeistų elektronikos prietaisų į aplinką išsiskiria tiek žmogui, tiek gamtai pavojingos medžiagos: sunkieji metalai, plastikai, šiltnamio efektą sukeliančios dujos, nervų sistemą ir smegenis pažeisti galintys švinas ir kadmis. Baterijose yra nikelio, kobalto, ličio, kurie priskiriami prie labai degių medžiagų. Dėl aplinkos poveikio telefonuose esančios įvairios medžiagos tampa aplinkai nepalankių cheminių reakcijų dalyvėmis.

Elektronikos atliekos tvarkomos specialiai tam skirtose perdirbimo įmonėse, kurios gali atskirti įvairias medžiagas ir tinkamai jas perdirbti arba kitaip šiame procese naudoti. Tai padeda sumažinti žalingą įtaką aplinkai, sumažėja poreikis išgauti naujas žaliavas, tausojami Žemės ištekliai.

Atkreiptinas dėmesys, kad toks pat tyrimas buvo atliktas 2022 m. spalį ir 2023 m. birželį. Palyginus apklausas, matyti, kad padėtis keičiasi nežymiai. 2022 m.  bent po vieną nebenaudojamą mobiliąją ryšio priemonę „globojo“ per 80 proc. respondentų. Kaip parodo tyrimai, išsivalyti namų nuo neveikiančių telefonų tautiečiams misija kol kas sunkiai įveikiama.

Atsisveikinti su elektronikos atliekomis – paprasta ir patogu

Patogiai šalinti smulkiosios elektronikos atliekas, panaudotas baterijas ir nebetinkamas dujošvytes lemputes galima specialiajame surinkimo tinkle. Konteinerius šioms atliekoms galima rasti prekybos centruose, bibliotekose, įvairiose įstaigose. Jau daugiau kaip 10 metų EPA iš namų nemokamai surenka ir stambiosios elektronikos atliekas – šaldytuvus, skalbykles, indaploves, gartraukius, akumuliatorius ir pan., tereikia paskambinti tel. +370 695 55111 arba registruokitės www.epa.lt svetainėje, čia galima rasti ir elektronikos atliekų surinkimo vietų sąrašą.

EPA inicijuotą apklausą atliko rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų kompanija „Spinter tyrimai“. Liepos mėnesį atlikto tyrimo metu buvo apklausta 1007 respondentai, kurių amžius 18–75 metai.

Apie Elektronikos platintojų asociaciją (EPA)

Elektronikos platintojų asociacija  yra didžiausia šalyje licencijuota kolektyvaus elektros ir elektronikos įrangos atliekų tvarkymo organizavimo organizacija. Ji vienija kelis šimtus tarptautinių ir nacionalinių elektros ir elektronikos įrangos gamintojų bei importuotojų, tarp kurių – žinomiausi pasauliniai elektronikos gamintojai, pvz., „Bosch“, „Siemens“, „Whirlpool“ ir kt. EPA savo veiklą organizuoja ir atliekų surinkimą finansuoja visos šalies mastu.

TOP naujienos

Gydytoja I. Pivoriūnienė ragina neapleisti sveikatos: „Šiemet ypač supratome, kokia laimė būti sveikiems“

Sėkmingai gyvuojanti TV8 televizijos medicinos laida „Sveikatos medis“ nuo rugsėjo 6 d. sugrįžta į ekranus ir pradeda jau 8-ąjį sezoną. Jos vedėja, gydytoja Irena...

Taupymas kaip žaidimas: būdai sutaupyti lengvai ir paprastai

Į taupymą dažniausiai žiūrima kaip į ribojantį procesą, priverčiantį atsisakyti malonumų ir apsunkinantį kasdienį gyvenimą asmeninio biudžeto kontrole. Tačiau taupymą galima paversti lengvu procesu...

Išmanusis, atspindintis jūsų asmenybę – 5 funkcijos, kurios padės personalizuoti telefoną

Kai kalba pasisuka apie išmaniojo personalizavimą, daugelis pirmiausia pagalvoja apie pakeistą ekrano nuotrauką ar patogų programėlių išdėstymą. Vis tik „iPhone“ naudotojai gali suasmeninti ne...

Horoskopas vasario 14 dienai

AVINASVirš jūsų šeimos ilgai kaupęsi audros debesys šiandien gali pagaliau prapliupti. Padarykite viską, kad bent ateityje taip nutiktų kuo rečiau. Jei pastangos bus bendros,...

Sveikatos centras informuoja apie koronavirusinės infekcijos situacija Lietuvoje

Per praėjusią parą izoliuoti 1807 asmenys, iš viso izoliacijoje, įskaitant žmones, kuriems patvirtinta COVID-19 liga, šiuo metu yra 72 865 asmenys. Sveikatos.info - Tai idomu! Atvejų, kai asmenų užsikrėtimo aplinkybės nėra aiškios, t. y. epidemiologinių tyrimų...

Veido ir kūno priežiūra vasarą: ekspertė dalijasi pagrindinėmis taisyklėmis

Specialistai visada pabrėžia, jog veido ir kūno oda reikia rūpintis nuolat, nepaisant sezono. BENU vaistinės Sveikos odos instituto ekspertė, kosmetologė Ramunė Uosienė atkreipia dėmesį, kad visgi, karštomis ir saulėtomis vasaros dienomis, odos priežiūra –...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS