13 C
Kelmė
2024 / 04 / 29

Šoninės reikėtų valgyti mažiau – išbandykit 3 sveikesnes alternatyvas, kurioms daug neišleisite

Ar jau skaitėte?

Šį šeštadienį, rugsėjo 2 dieną, buvo – Tarptautinė šoninės diena. Regis, kas galėtų būti skaniau nei rytinis kiaušinis su paskrudusiomis šoninės juostelėmis? Tačiau vis daugiau žmonių, rūpindamiesi savo sveikata, stengiasi vengti šio kiaulienos gardumyno. Laimei, panašų skonį galite išgauti panaudoję sveikatai palankesnius produktus. Kaip tą padaryti neišleidžiant daug pinigų, išduoda prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė. 

- Reklama -

Bus taip pat skanu, tik sveikiau

„Akivaizdi pastarųjų metų tendencija – didesnis susirūpinimas gera organizmo būkle, tad stebime nuolatinį sveikatai palankesnių produktų augimą. Pavyzdžiui, augalinio pieno pardavimai stabiliai auga, pirkėjai taip pat ieško užkandžių, desertų su mažiau pridėtinio cukraus ir riebalų. Populiarėjant veganiškai mitybai, šį poreikį atliepia ir tiekėjai – gausėja produktų be jokių gyvulinės kilmės medžiagų, o platesnis asortimentas reiškia ir mažėjančias, konkurencingas kainas“, – sako Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.

Šoninė.

Norintiems maitintis sveikiau, bet vis tiek negalintiems atsispirti šoninės dūmiškumui, sūrumui ir traškumui, kulinarijos technologė G. Urbonavičiūtė siūlo tris idėjas. Augaliniai ingredientai suteiks panašus skonio pojūčius, tačiau organizmas padėkos – jie bus sveikesni ir lengviau virškinami. Juo labiau, kad produktai yra nebrangūs ir lengvai randami daugumoje parduotuvių.

1. Traškūs baklažanai. Reikės: 1 didelio baklažano, 1 šaukšto alyvuogių aliejaus, 1 šaukšto sojų padažo, 1 šaukšto klevų sirupo, agavų nektaro arba rudojo cukraus, 1 šaukštelio rūkytos paprikos, žiupsnelio druskos, šviežiai maltų juodųjų pipirų.

„Įkaitinkite orkaitę iki 120 laipsnių. Pjaustykle supjaustykite baklažaną labai plonomis ilgomis juostelėmis. Likusius ingredientus (aliejų, sojų padažą, klevų sirupą, rūkytą papriką, druską ir pipirus) sumaišykite nedideliame dubenėlyje ir suplakite. Teptuku aptekite abi baklažanų juostelių puses šiuo mišiniu. Išdėliokite baklažanus ant kepimo popieriumi išklotos skardos ir kepkite 25-30 min. arba kol paruduos ir taps traškūs, o įpusėjus kepimui apverskite“, – receptu dalijasi kulinarijos technologė.

Taip pat skaitykite:  Dėl šios poros pamesite galvą: burokėliai ir šokoladas padės iškepti ypač drėgną pyragą

2. Šitakių grybai. Reikės: 230 gramų šviežių šitakių grybų, ¼ puodelio alyvuogių aliejaus, 1 šaukštelio sojų padažo, ½ šaukštelio druskos, rapsų arba vynuogių sėklų aliejaus kepimui

- Reklama -

„Nupjaukite grybų kotelius, bet jų neišmeskite – jie puikiai tiks sriuboje, sultinyje, troškinyje ar kitame vėliau ruošiamame patiekale. Šitakių kepurėles supjaustykite maždaug 0,5-0,6 cm storio juostelėmis. Apliekite jas alyvuogių aliejaus, sodų padažo bei druskos mišiniu ir leiskite pastovėti apie 5 minutes. Kepkite jas keptuvėje su įkaitintu aliejumi ant vidutinės ugnies arba iki 180 laipsnių įkaitintoje orkaitėje, skardoje su kepimo popieriumi. Ir ten, ir ten prireiks maždaug 10 minučių, kad šitakiai taptų traškūs. Jeigu norite dar ryškesnio skonio, labiau paskrudinkite“, – apie gamybą pasakoja G. Urbonavičiūtė.

3. Dūminis tofu. Reikės: tvirto tofu, 2 šaukštų alyvuogių aliejaus, 2-3 šaukštų sojų padažo, 1 šaukštelis klevų sirupo arba rudojo cukraus, 1/4 šaukštelio rūkytos paprikos. 

„Visų pirma, supjaustykite tofu plonais griežinėliais – maždaug 0,3-0,6 cm storio. Padėkite juos ant kelių sluoksnių popierinių rankšluosčių, ant viršaus uždėkite dar vieną ir švelniai paspauskite. Taip pasirūpinsite, kad iš tofu išsiskirtų drėgmė. Keptuvę įkaitinkite ant vidutinės ugnies ir įpilkite alyvuogių aliejaus. Jam įkaitus, sudėkite tofu griežinėlius vienu sluoksniu į keptuvę. Būkite atsargūs – likusi drėgmė tofu reaguos su aliejumi, tad gali pasitaškyti. Kepkite, kol viena pusė taps auksinė, maždaug 3-4 minutes, tada apverskite ir pakepkite dar pora minučių“, – pasakoja kulinarijos technologė.

Kol tofu kepa, dubenėlyje sumaišykite sojų padažą, klevų sirupą ar cukrų ir rūkytą papriką. Kai abi tofu pusės taps auksinės spalvos, o griežinėliai ims stingti, sumažinkite ugnį iki mažos – kitaip sūris gali sudegti. Tada į keptuvę supilkite sojų padažo mišinį ir sumaišykite tofu griežinėlius, kol jie pasidengs mišiniu. Švelniai maišydami maždaug minutę virkite, kol sojų padažas išgaruos. Perkelkite į lėkštę, kad šiek tiek atvėstų, ir mėgaukitės!

Taip pat skaitykite:  Tikras britiškas skonis: lengvai pagaminami klasikiniai pusryčių ir vakarienės receptai

Kaip ruošti, kad šoninė būtų sveikesnė

Jeigu vis tiek norite į savo racioną įtraukti tikrą šoninę, reikėtų atsiminti kelis dalykus. Deja, nors šoninė ir skani, ji toli gražu nėra geriausias maistinių medžiagų šaltinis. Išskyrus nedidelį kiekį mononesočiųjų riebalų rūgščių ir cholino, ji nesuteikia organizmui vertingų medžiagų – tik pamalonina gomurį. Juo labiau, kad dėl malonaus skonio riebi mėsa pernelyg dažnai tampa patiekalų pagrindu, o ne priedu.

Pradėjus ja piktnaudžiauti, gali kilti sveikatos problemų, nes šioje mėsoje gausu sočiųjų riebalų, natrio junginių, įvairių priedų – konservantų, skonio stipriklių ir kvapiųjų medžiagų, pavyzdžiui, dūmo aromato.

Tyrimai rodo, kad dideli jos vartojimo kiekiai siejami su storosios žarnos vėžio ir kitų vežinių susirgimų rizika, taip pat didėja širdies ligų, kraujagyslių atsiradimo tikimybė. Nejaučiant saiko, šoninės vartojimas gali prisidėti prie antsvorio atsiradimo ar net nutukimo.

„Visgi, nors šoninės porcijoje yra daug riebalų ir druskos, įprastinė šoninės porcija yra gana nedidelė, todėl vienas gabalėlis labai nepablogins subalansuotos mitybos. Yra keli triukai, kaip pasidžiaugti ir jos skoniu, ir nepadaryti žalos organizmui“, – sako „Iki“ mėsos technologas Gintaras Bičkovas.

Nepamirškite – tai garnyras, o ne pagrindinis ingredientas. Svarbiausia – saikas, teigia mėsos technologas. Prie stalo visiškai pakaks vieno gabalėlio, jeigu jį derinsite su kiaušiniu, smidrais ar apvyniosite vištienos kepsnelį. Bus taip skanu, kad geras skonis burnoje išliks ilgam, o skrandžio neapsunkinsite ir jausitės geriau.

Pasmulkinkite – taip atrodys, kad šoninės yra daugiau. Jeigu tą patį vieną gabalėlį susmulkinsite ir pabarstysite visą patiekalą, pavyzdžiui, trintų daržovių sriubą ar šviežias salotas. Taip ne tik skaniau atrodys, bet ir susidarys įspūdis, kad šoninės yra daugiau nei iš tikrųjų. Su kiekvienu kąsniu ar šauktu gausite traškios šoninės.

Taip pat skaitykite:  Žuvų populiariausioji – lašiša: išbandykite tailandietišką jos skonį (receptas)

Sumažinkite riebalų kiekį. Kad ištirptų daugiausia riebalų, šoninę reikėtų tol, kol ji tampa traški, tačiau nesudega. Prieš dedant ją į lėkštę atsikratykite ir riebalų pertekliaus – nusausinkite ją ant popierinio rankšluosčio. 

Vaida Budrienė

„Iki“ komunikacijos vadovė

 

 

TOP naujienos

Po Naujųjų užgrius naujų išmaniųjų telefonų lavina: kuo 2024 m. nustebins „Samsung“ ir kiti gamintojai?

Kol laukiame didžiųjų metų švenčių, išmaniųjų telefonų gamintojai skuba atlikti paskutinius pasiruošimus prieš svarbiausių savo įrenginių pristatymus. 2024 m. dauguma populiariausių modelių ne tik...

Kovo 11-ąją eismo įvykių neišvengta

Ketvirtadienį, šventinę Kovo 11-ąją, Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną, šalies keliuose eismo įvykių nebuvo išvengta. Policijos pareigūnai, pirminiais duomenimis, užregistravo 40 eismo įvykių. Dėl neblaivių...

Policijos vykdomos respublikinės prevencinės priemonės

Informuojame, kad policijos pareigūnai, prižiūrėdami, kaip eismo dalyviai laikosi teisės aktuose nustatytos eismo tvarkos, šį (vasario) mėnesį šalies keliuose vykdys tokias tikslines policines prevencines...

Darbuotojų motyvaciją ir darbo našumą efektyvina drąsūs sprendimai

Apie tai, kad pandemija paskatino tiek vadovų, tiek darbuotojų požiūrio į darbo procesus pokyčius, kalbama jau kurį laiką – vis daugiau dėmesio skiriama darbo...

Ar žinote be ko negali gyventi tikras prancūzas?

Ar žinojote, kad Prancūzijoje kasdien vidutiniškai išleidžiamos dvi kulinarinės knygos? Ši šalis ne veltui visame pasaulyje garsėja savo meile maistui, rafinuota ir elegantiška virtuve – joje daug jūrų gėrybių, išskirtinių mėsos ir daržovių patiekalų....

Namie karamelizuoti saldieji svogūnai – pasigaminkite per pusvalandį, mėgaukitės savaitę

Patiekalų, kuriuose naudojami svogūnai, – nesuskaičiuojama galybė. Ir ne veltui. Svogūnai – natūralus prieskonis, maistui suteikiantis nepaprastą skonį ir praturtinantis vitaminais. Vėlyvą rudenį įtraukti svogūnus į savo racioną svarbu. Mat mėgaujantis šia daržove kasdien...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS